Principala » 2011 » Mai » 5 » Victorieeeeeeeeeeeeeeeeee!
2:05 PM
Victorieeeeeeeeeeeeeeeeee!

Rapid Bucureşti a învins pe Steaua Bucureşti cu scorul de 1-0 (0-0), miercuri seara, în Ghencea, într-un meci din etapa a 31-a a Ligii I Bergenbier la fotbal. Unicul gol al partidei a fost reuşit de Daniel Pancu (70).
Steaua a început mai bine meciul, a avut câteva situaţii de poartă, toate prin Tănase (7, 8, 10), dar şuturile sale au fost reţinute de Coman. Rapid a avut o perioadă bună de joc la jumătatea reprizei, când Herea a ratat de două ori singur Tătăruşanu (26, 29). Dică ar fi meritat al doilea cartonaş galben, la o intervenţie în min. 28, când Pancu a protestat violent şi a fost avertizat şi el. Apoi a fost rândul lui Pancu să îl faulteze dur pe Dică şi să fie iertat de eliminare (33).
Steaua a mai avut o ocazie destul de bună, dar Tănase nu a ajuns la centrarea trimisă în faţa porţii de Nicoliţă (41). Prima repriză (45+1) s-a încheiat cu o nouă fază controversată, când Onofraş a interceptat o minge şi a trimis-o în plasă, dar arbitrul a considerat că lovitura liberă indirectă pentru stelişti nu se executase din locul infracţiunii.
Un mic grup de suporteri rapidişti a fost evacuat de la tribuna 1 de către forţele de ordine, pentru a se evita posibile incidente.
În partea secundă, prima ocazie clară de gol s-a consumat în minutul 62, când şutul lui Răduţ, din afara careului, a fost respins de Coman. Rapid a deschis scorul în min. 70 prin Daniel Pancu, atacantul rapidist reluând în plasă cu capul mingea respinsă nefericit de Tătăruşanu la şutul de la distanţă al lui Olberdam. Până la final Steaua a mai avut o ocazie, doar, prin Szekely, al cărui voleu a fost reţinut de Dani Coman (83).
Rapid este la a doua victorie consecutivă în deplasare, după 1-0 cu Pandurii, ambele de când Marian Rada a fost numit antrenor la giuleşteni. Feroviarii, care sunt la a treia victorie consecutivă în Ghencea, nu au mai pierdut pe terenul Stelei din 27 octombrie 2002 (1-2). Steaua a pierdut al patrulea meci pe teren propriu în acest sezon. AGERPRES.

Vizualizari: 507 | Adaugat de: Alex | Raging: 0.0/0